duminică, 17 aprilie 2011
sâmbătă, 16 aprilie 2011
Turgheniev-Apele primaverii
„Este adevarat ca cei pe care ii intalnim ne pot schimba uneori atat de profund,incat apoi nu mai suntem aceiasi,chiar in ceea ce priveste numele.Sa alegi indoiala ca filosofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport.”
„N-am vazut-o niciodata zambind.Isi pusese parca un lacat pe suflet,iar cheia o aruncase in apa.”
„Trebuie ori sa ne infrangem firea,ori sa nu ne analizam deloc.”
„Ea tacea si desena cu umbrela in nisip.Desena mereu cu umbrela in nisip,si apoi stergea cele desenate.”
„Clipele linistite si monotone din viata sunt acelea care ascund mari bucurii.”
„Oamenilor slabi le place sa foloseasca cuvinte tari,cand isi vorbesc lor insile.”
„Recunostinta este o datorie,toti oamenii isi platesc datoriile...dar iubirea nu este o moneda.”
„Acum tac si nu imi mai strig durerea pentru acele pierderi...Ele si asa ma macina mereu,ma macina pe tacute.”
„Imi vine sa rad...si ma mir de mine.”
„Fiara ranita se infunda in desis si se stinge acolo singura,de parca ar simti ca nu mai are dreptul nici sa priveasca soarele tuturor,nici sa respire aerul liber.”
„Tineretea mananca turta dulce si isi inchipuie ca asta-i painea cea de toate zilele.”
„Ca zilele trec,o sa treaca si viata si ce lasam in urma?”
„Dar fericirea n-are „maine”;ea nu are nici ieri;ea nu-si aminteste de trecut,nu se gandeste la viitor:ea are doar prezent si nici macar zi,numai clipa!”
„Te rog sa lasi deoparte orice eticheta.Mie imi place simplitatea.”
„Ia din viata tot ce poti,dar nu te darui altuia;sa-ti apartii tie,aici e toata filosofia vietii.”
[Recomand cartea!]
vineri, 15 aprilie 2011
Pot..sa plec.Cu sau fara tine.Pot sa plec si sa nu ma mai intorc niciodata.Sau pot sa plec si sa ma intorc la tine.Totusi,pot sa te las pe o margine de drum fara sa ma uit inapoi.Fara sa ma doara.Pot sa alung toate emotiile din mine.Pot sa-mi pun castile in urechi si sa dau muzica la maxim,sa nu te mai aud niciodata.Pot sa fac ce vreau.Pot sa traiesc si fara tine.Chiar pot!
joi, 14 aprilie 2011
Soulstorm
Amalgam de sentimente.Tacere si frig.Timiditate,orgoliu si sarcasm.Pofta de necunoscut,furie.Zambet pe buze,dorinta,nebunie.O sosea continua cu prea multe mijloace de transport.Fum de tigara si alcool.Un vin bun,muzica clasica,un fotoliu rupt undeva in fundul camerei.Ascult.Muzica in surdina,parfum puternic,cald,vant rece afara.Geamul e deschis.Luna plina,mult prea multa liniste.Suflet inundat de ganduri.Amintiri,memorii,poarta e deschisa.Partituri din viata.Totul iese la iveala.Sunt doar eu cu mine.Traiesc din nou vechile momente.Ma sperii.Nu privesc inapoi,jur!Indiferenta.Trag ultimul fum din tigara,o arunc si inchid geamul.Gandurile se intorc la locul lor si se aseaza incetul cu incetul.Incui usa.Arunc cheia.Poarta e inchisa.O masina se aude trecand pe drum.Nu mai e liniste.Opresc muzica.Ma intind in pat.Adorm.Incepe o noua zi!
miercuri, 13 aprilie 2011
Cateodata
Cateodata e al dracului de greu,dar treci peste,ca trebuie sa o faci.Cateodata te uiti in jur si ti se face scarba de cata prostie este in jurul tau.Cateodata iti vine sa te dai cu capu de pereti si cateodata iti vine sa sari in sus de bucurie.Cateodata e prea greu,cateodata e mult prea usor.Cand e greu,nu-ti convine,dar cand e usor,parca e prea usor.Cateodata e prea bine,cateodata e prea rau,dar niciodata nu e doar bine sau doar rau.Cateodata profiti la maxim de momente.Dar cateodata incerci sa nu mai repeti aceleasi greseli si sa fii putin mai rationala.Cateodata faci glume proaste si iti bati joc de oameni,dar cateodata incerci sa te pui in locul lor si sa ii intelegi.Cateodata esti atat de nervoasa incat trantesti tot prin casa,dar cateodata nu te poate enerva nimeni.Pur si simplu esti prea calma.Dar niciodata nu regreti.
Cateodata urasti,cateodata iubesti.Cateodata iti pierzi controlul,alteori stai la locul tau.Cateodata zambesti fals,iar alteori esti sincera.Cateodata esti ambitioasa,optimista si stii ce vrei,alteori esti total indecisa.Cateodata nu reusesti sa te atingi de lucrurile care conteaza,dar nu arati lumii lucrul asta.Cateodata te simti bine cand oamenii depind de tine,dar din cand in cand vrei ca tu sa depinzi de ei.Cateodata nu stii sa renunti,alteori renunti prea usor.Cateodata mai iei si decizii si incerci sa-ti pui gandurile in ordine,dar de cele mai multe ori lasi viata sa ti se intample.
Salut.Sunt Anca!
Dintr-o suta,e doar un suflet viu care m-ajuta!
Am sa incep asa:
Tii minte cand ai venit prima oara la mine si erai atat de timida incat nu stiai ce sa spui?Te-ai asezat pe pat si foarte rar scoteai cate un cuvant.Pe atunci,nu indrazneai sa ma injuri si sa-mi spui cand gresesc:)).Incetul cu incetul,te-ai apropiat de mine.Am invatat de la tine si ai invatat de la mine,cu toate ca eram „atat” de diferite.Am invatat sa te ascult,sa te inteleg si sa-ti suport crizele.Si ai facut la fel.La inceput aveam mici „dispute” care s-au transformat in unele foarte mari.Stateam atat de mult impreuna incat ajungeam sa nu ne mai suportam una pe alta.Plangeam,urlam,ni se umplea paharul si ne varsam nervii una pe cealalta.Dar si radeam impreuna pana nu mai puteam,pana aveam lacrimi in ochi.Chestiile nebune din viata mea le-am facut cu tine.Am baut pana cand ai spus ca esti o lady si ai cazut sub masa:)).Am stat trei zile la tine pentru ca am fost orgolioasa si am fugit de acasa.Dar m-ai invatat sa trec si peste asta.Am mintit,ne-am batut joc de oameni ,am plecat la vatra dornei fara sa stie nimeni:)).Ne-am trezit amandoua in gara gresita la 12 noaptea pentru ca am adormit!Am cersit bani pe strada ca sa ne luam o supa si ne-am intors acasa cantand vama veche pe drum.Am fost amandoua in momentele cele mai frumoase din viata noastra si le-am trait cum am stiut.Am facut greseli si ai facut greseli.Dar am invatat sa ne iertam si sa lasam una de la alta.Ne-am certat,ne-am injurat,ne-am spus lucruri care au durut poate mai tare decat o palma.Am stat o luna certate.Nu am scos un cuvant niciuna si am spus ca nu ma intorc niciodata la tine.Dar prietenia dintre noi a fost atat de puternica incat ne-am impacat inevitabil.Am trecut peste toate nebuniile,toate dezamagirile si cacaturile din viata noastra impreuna.Inca nu am invatat sa ne respectam,dar o sa ajungem si la asta:)).Ai fost langa mine cand mi-era rau pentru ca am baut prea mult si ma intrebai daca ma simt bine cand dormeam cu capul pe un veceu:))(a fost o intrebare tampita,dar iti pasa!).Am stat pe o banca cu tine la 4 dimineata in Radauti si ti-am adus cafea.Am stat amandoua „pe dreapta” fara niciun ban ca sa ajungem acasa si apoi te-a apucat depresia si ai inceput sa plangi si sa dai vina pe mine.L-ai imbratisat pe Adi de la Spring,atat de depresiva erai=))).Dar am trecut si peste asta!
Tot ce vreau sa spun e ca iti multumesc ca esti aici,acum,langa sufletul meu.Si ca,orice s-ar intampla si oricate am face,ne avem una pe alta.Ca au fost prea multe intre noi si ca ,ai vazut si tu,nu putem sa stam despartite.Pana la urma tot ne intoarcem de unde am plecat:)).Ca ai niste crize de mi se umple paharu cu totu cateodata si ajung la limita si atunci imi vine sa-ti fut doua palme.Dar tot acolo sunt!Si am sa raman.Nu plec nicaieri.
Te iubesc Roxana,mai mult decat orice.Si vreau sa stii asta!
luni, 11 aprilie 2011
Fragmente Aharon Appelfeld
· „Isi inchipuie ca,daca va imbraca paltonul scurt,va arata mai tanar.Anii se cunosc in mers si in fiecare rid.”
· „Ani la rand n-am inteles de ce fantanile erau seci.Mi se parea ca,daca voi sapa mai adanc,voi gasi apa vietii.”
· „Cuvintele care nu sunt legate de o durere nu sunt cuvinte,ci niste paie pe miriste.Toata viata m-am indreptat spre locuri carora nu le apartineam,spre cuvinte care nu izvorasera din mine.”
· „Ziua era impartita in felii lungi de tacere sau de emotie.Ca si cum s-ar fi decis undeva ca vorbele sunt mai scumpe decat aurul si nu avem voie sa le risipim.”
· „Adevarul nu este de-ajuns.Daca nu e imbracat in cuvintele potrivite,pare fals,ba chiar mai rau,pare o prefacatorie sau o ipocrizie.”
· „Memoria nu pastreaza intotdeauna detaliile corecte,tendinta de a infrumuseta e omeneasca si nu e usor sa scapi de ea,dar cu toate acestea are senzatia ca atinge acelasi aer si acelasi pamant care i-au adus pe lume pe evreii muntelui.”
· „Sufletele pierdute nu dispar,ci se reincarneaza sub forme diferite in alta generatie.”
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

